ЕКСКУРСІЇ ТА КВЕСТИ
ЯК ПРАЦЮВАТИ З ІСТОРІЄЮ
КІМНАТА ДОСЛІДНИЦІ(КА)
ЖИВА ЛАБОРАТОРІЯ ПУБЛІЧНОІСТОРИЧНИХ ІНІЦІАТИВ
СУЧАСНА УКРАЇНСЬКА ДОКУМЕНТАЛІСТИКА
ПЕЧА-КУЧА-ТЕКА
ПРАКТИЧНІ МАЙСТЕРКЛАСИ
СУЧАСНИЙ ДОКУМЕНТАЛЬНИЙ ТЕАТР
ЖИВІ ІСТОРІЇ В МЕДІА ТА ЛІТЕРАТУРІ
UA
EN
LIVEHISTORY@GMAIL.COM
+3 8050 487 9787
"Кімната дослідниці(ка)": виставка публічноісторичних проєктів
Коли я вчилася на історичному, мені не була близька та форма, у якій нам оповідали про історичні процеси. Це був виклад, що говорив від імен визначних політиків, військових, подавався через реформами, що демонстрували кількісні показники та здобутки. Такий підхід до репрезентації історії філософ Жан Франсуа Ліотар визначає терміном "гранд-наратив", який став базисом для постмодерніської критики історичної науки. Гранд-наратив передбачає універсалізацію, у якій залишається мало від людини — історії тих, хто безпосередньо переживав зміни у своїх країнах, залишаються поза увагою. Такий підхід формує відчуження від минулого, як такого, що не має жодного стосунку до сьогодення. Тому звернення до осібних випадків, персональних історій людей, переживань свідків викликає відчуття співпереживання та усвідомлення того чи іншого аспекту минулого. У такий спосіб ми привласнюємо собі історію, і минуле стає частиною нашого повсякдення.

● Взяти участь
Концепція виставки Кімната дослідниці(ка) для Фестивалю живих історій сформувалася на основі мого власного досвіду участі в програмі Студій живої історії. Її учасниками(цями) були люди з різним життєвим досвідом та підходом до роботи з історією. Мене вражало захоплення учасників(ць) від процесу розробки ідеї, їхнє бажання ділитися оповідями своїх героїв, віднайденими матеріалами. На виставці буде зміщено акцент із кінцевого результату дослідженні через підкреслення його процесуальності, що дозволить розказати історії наших учасників, те, як трансформувалися їхні ідеї протягом роботи, що вони відчували, з якими труднощами стикалися, і чому обрані теми є для них важливими.

Умовно, виставковий простір буде поділений на три кімнати, у яких будуть розміщені проєкти дослідників(ць), що працюють із такими історичними регіонами як Галичина, Донбас та Слобожанщина. Також буде відведено місце для проєктів, що присвячені переосмисленню спільного радянського спадку. Для того, щоби репрезентувати різні підходи опрацювання й осмислення персональної історії, до виставки були запрошені художники, що у своїх практиках поєднують дослідницьку методологію з мистецьким інструментарієм. Щоби зробити сприйняття проєктів більш особистісним та комплексним, в експозиції будуть представлені речі дослідників(ць), які розкривають їхнє індивідуальні переживання .
У виставці Кімната дослідниці(ка) беруть участь 27 проєктів, кожен із яких використовує різні медіуми для презентації результатів дослідження — артбуки, фотопроєкти, інсталяції, відео, мапи. Проєкти, подані на виставку, демонструють тематичний зріз проблем, характерних не лише для конкретного регіону, а і для історичного процесу загалом. Роботи учасників присвячені гендерній історії, антропологічному дослідженню регіональної ідентичності, історіям локальних спільнот та національних меншин, переосмисленню культурної спадщини, впливу традиційних уявлень на сучасне суспільство, роботі з травматичними сторінками історії. Через роботу з проєктами, учасники(ці) не лише фіксують історії своїх героїв, але і вступають у діалог із власним минулим. Адже людина складається з історій, які розповідає чи зберігає в собі, і саме вони формують її особистість.
Програма заходу
12:30-14:00, 28 вересня
Відкриття виставки публічноісторичних проєктів «Кімната дослідниці(ка)»
Виставка зібрала наявні культурні та мистецькі практики роботи з живою історією, що є прикладами критичного пропрацювання актуальних проблемних історичних питань, людей та інституції, що працюють в цій темі в таких трьох умовних регіонах: Слобожанщина, Донбас та Галичина. В фокусі виставки - особистий досвід дослідників та дослідниць.
Кураторка: Наталія Чичасова

Учасники та учасниці:
Христина Буній
Ольга Вовк, Оксана Мельникова, Ірина Резніченко
Діана Горбань, Анна Ютченко
Богдана Давидюк
Андрій Достлєв
Лія Достлєва
Тетяна Дрожжина
Василь Кулевчук
Анастасія Лелюк
Катя Лісовенко
Єлизавета Матюшенко
Віталій Носачов
Даша Пирогова & Богдана Войтенко
Анна Потьомкіна
Марина Сєдова
Олекса Стасевич, Марина Ворончук, Пьотр Армяновський
Даніїл Ревковський, Андрій Рачинський
Анна Уварова
Анастасія Цісар & Наташа Чичасова
Дмитро Чепурний & Катерина Ульянова
Євгеній Шатілов
Богдан Шумилович
Петро Владіміров, Євген Королєтов, Антон Лапов, Євген Степанець
Variable name (Валерія Карпань та Марина Хрипун) & Маурісіо Хілбоніо, Даша Пирогова
Марія Ворончук

Локація: 13 павільйон ВДНГ, Велика зала
12:00 ― 19:00, 29 вересня
Кімната дослідниці(ка): виставка публічноісторичних проєктів
Локація: 13 павільйон ВДНГ, Велика зала